سیاست‌های حمایتی برای پرداخت حقوق اساتید و کارکنان سما دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار است/ پرداخت معوقات اسفند و فروردین کارکنان

روح الله عسگری اظهار کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور مجموعه سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی برگزاری کلاس‌های غیرحضوری را در دستور کار قرار داد چراکه رئیس سازمان تجربیات  خوب و ارزشمندی در این حوزه داشت و در زمان کاملاً مناسبی نسبت به راه‌اندازی کلاس‌های غیرحضوری و مجازی اقدام کرد.
وی افزود: دستورالعمل‌های این امورات به موقع در مجموعه سازمان سما تهیه و در اختیار مدیران قرار داده شد و جلسات متعددی از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد مثلا در یک جلسه حدود ۷۵۰ مدیر مدرسه حضور داشتند. از طریق ویدئوکنفرانس توضیحات را ارائه دادیم و صحبت‌های آنها را هم شنیدیم.  کمیته‌هایی در زمینه کلاس‌های غیرحضوری، اقتصاد مالی و بودجه، معیشتدمردم و بودجه مدارس تشکیل شد تا به کمک این کمیته‌ها تدابیر لازم اندیشیده شود.

معاون ادارای و مالی سما دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: به علت شیوع کرونا که در کشور عزیزمان وضعیت معیشتی مردم نامناسب شد و مردم وضعیت مالی نامناسبی پیدا کردند. با کاهش درآمد و نقدینگی مردم، بالتبع وضعیت مالی و درآمدی مدارس هم تحت‌الشعاع قرار گرفت و این امر موجب شد که در ماه‌های اسفند و فروردین با عدم وصول به موقع شهریه‌ها مواجه شویم. وگرنه بر اساس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که آموزش و پرورش صادر کرد، اولیا موظف به پرداخته شهریه هستند چرا که مجموعه سما کلاس‌های غیرحضوری‌اش را به‌طور منظم برگزار می‌کند. از این بابت بر اساس پیگیری‌ها و اطلاعاتی که بنده از مجموعه مدارس کشور کسب کردم، خوشبختانه تا الان همه مدارس حقوق اسفندماه را به صورت کامل و حقوق فروردین را تا ۹۵ درصد پرداخت کرده‌اند.
عسگری در پاسخ به اینکه چه تمهیداتی برای پرداخت شهریه مدارس سما در نظر گرفته اید، گفت: تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده‌ایم. به هر حال مشکلات مالی که برای این خانواده‌ها شکل گرفته را درک می‌کنیم. وظیفه سازمان است که از این خانواده‌ها و اولیا حمایت کند چرا که سما به هر حال یک برند کشوری است و ما با این خانواده‌ها برای همیشه در تعامل هستیم.
وی ادامه داد: شاید شیوع ویروس کرونا یک آزمون برای مدارسی که با خانواده‌ها تعامل دارند، باشد. همچنین تدبیر کرده‌ایم تا خانواده‌ها بتوانند شهریه را به صورت اقساط پرداخت کنند، بخشنامه این امر در حال تدوین است و اجازه تقسیط شهریه دانش‌آموزان را تا شهریور ماه به مدارس ارائه خواهیم کرد. یعنی به جای اینکه تا خردادماه فرصت تسویه داشته باشند، تا شهریورماه اجازه می‌دهیم که شهریه دانش‌آموزان را تقسیط کنند و مانده بدهی‌شان را پرداخت کنند.
معاون ادارای و مالی سما دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: همین‌طور با بانک قرض‌الحسنه رسالت وارد مذاکره شدیم تا بتوانیم تسهیلات کم‌بهره از این بانک دریافت کنیم که این تسهیلات در اختیار اولیاء دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. این مبلغ، عینِ مبلغ شهریه‌ای است که یک اولیاء باید به یک مدرسه پرداخت کند.

عسگری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به پیش‌بینی‌ها درباره شیوع ویروس کرونا تا مهر و آبان، تمهیدات شما برای سال آینده یا همین‌طور تابستان چیست، افزود: همین سیاست‌های حمایتی که پیش از این بیان شد تا سال آینده ادامه دارد. این سیاست‌ها را برای سال آینده دوباره به مدیران مدارس ابلاغ می‌شود. معتقدیم که مدیران مدرسه در نوک هرم قرار دارند و پشتیبان هستند و ما هم به عنوان سازمان سما، پشتیبان این مدیران هستیم.
وی اضافه کرد: در نظر داریم اختیارات بیشتری را به مدیران مدارس‌مان تفویض کنیم. همین‌طور  سیاست تخفیف شهریه دانش‌آموزی را هم پیگیری خواهیم کرد. همچنین در نظر داریم که إن‌شاءالله سقف تخفیفات را تا سطح ۱۸ الی ۲۰ درصد در اختیار مدیران مدارس قرار دهیم، مشروط به اینکه مدرسه را زیان‌ده نکند و بتواند از این تخفیفات برای اولیاء هم استفاده کند و از این تکنیک حتی در جذب دانش‌آموزان نیز اقدام کند. همین‌طور به مدیران مدارس‌ ابلاغ می‌کنیم تاهزینه‌های اجتناب‌ناپذیر مانند حقوق ماهیانه را در اولویت قرار دهند و هزینه‌های غیرضروری‌شان را تا آنجا که می‌توانند کاهش دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *